צור קשר
*
*
טיפים והמלצות

טיולי בוטיק לירושלים

סיורי בוטיק – טעימות משוק מחנה יהודה ונחלאות
שכונות חצר ונחלאות - ריחות וטעמים במרכז העיר.
חצרות חרדיות מול התעוררות בוהמיינית וסטודנטיאלית, חצרות של תפוצות ועדות, "בוסתן ספרדי" ושכונת הבוכרים, בורות המים ו"עץ התות" של יוסי בנאי, וסיום מלא ניחוחות וטעמים ליום השבת בשוק מחנה יהודה.

"רומנטיקה נבואית" - האהבות הגדולות והרומנים של רחוב הנביאים:

 

האהבות הגדולות והרומנים של רחוב הנביאים. על רקע המבנים המרהיבים משלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נשמע על הציירות והמשוררות, הרופאים, הבנאים והמאהבים הגדולים של התקופה. נעבור בבית החולים האיטלקי, הכנסיה האתיופית וסיפור מלכת שבא, סיפור אהבתו הסוער של איתמר בן אבי וזכרונותיו של נכדו, בית הרב קוק, ועוד. 

 

קו התפר:

 

קו אדום אחד ששורטט על מפה קטנה בתום מלחמת העצמאות קבע את חייהם של תושבי ירושלים ל 19 שנה. נתחיל מטיילת ארמון הנציב. נראה את קו הגבול הישן אל מול חומת העיר העתיקה וחומת הבטון. נלך לאורך קו התפר והשטח המפורז ונשמע על החיים בצילם. נפגוש בעמדות הירדניות, נשמע על נזירות משחקי כדור וסיפורים מצחיקים עצובים. המסלול מסתיים ברחוב נעמי. במידה הזמן נמשיך לעבר משכנות שאננים ונכנס למוזיאון הרכבל – שהיווה קשר יחיד עם תושבי העיר.   

 

 

 

"ירושלים - בראי הדתות":

 

סיור מדהים שפותח צוהר לעולם התיאולוגי ומשליך על הפוליטיקה של ימינו אנו.

חשיבות ירושלים בעיני שלוש הדתות, בשילוב ההיסטוריה של העיר בתקופות השונות והאימפריות השונות. הסיור כולל אתרים משתנים: ככנסיית הקבר, מנהרות הכותל, השוק המוסלמי, קבר דוד ומגדל שלוש הדתות וכיוב'.

"היינו ילדים וזה היה מזמן, אני וסימון ומואיז הקטן":

שכונות חצר ונחלאות - ריחות וטעמים במרכז העיר.
חצרות חרדיות מול התעוררות בוהמיינית וסטודנטיאלית, חצרות של תפוצות ועדות, "בוסתן ספרדי" ושכונת הבוכרים, בורות המים ו"עץ התות" של יוסי בנאי, וסיום מלא ניחוחות וטעמים ליום השבת בשוק מחנה יהודה.

 "ירידה מהעליה" (הר הזיתים):

במורד הר הזיתים ממקום עלייתו השמיימה של ישוע - המקום שהפך למסגד - דרך הכנסיות הציוריות ביותר בירושלים - כנסיית הדמעה וכנסיית הבצלצלים המוזהבים - אל ואדי הקדרון וכנסיותיו: גת שמנים (כנסיית היגון) וקבר מרים. נהנה מתצפיות נוף מדהימות של הר הבית וסביבתו, מגנים פסטורליים ונקפוץ גם לבתי העלמין היהודיים על הר הזיתים - העתיקים ביותר בעולם המשמשים עדיין לקבורה.

"אגדה של מקום" (עין כרם):

מנזרים, אחיות ציון נוצריות של האחים היהודיים, כנסיות צבעוניות ומעיין, מטמון מסתורי ומרק מרוקאי.

גבינות צאן, שקדים, עלי גפן ושמן זית בהרי ירושלים:

מפגש עם אנשי ההר באבו גוש, בבית זית ובסטאף המתפרנסים מחקלאות ימי קדם.
נהלך בין מעיינות, נחבוץ גבינות ונטעם מגידולי החקלאות ומוצריהם.

טלביה והמושבה הגרמנית שבירושלים:
בהדרכת עופרה

סיור בעקבות בתים ואנשים בשתי שכונות קטנות וסמוכות בירושלים - המושבה הגרמנית וטלביה. נסייר בסמטאותיו הציוריות של כפר גרמני טיפוסי שכאילו קפא על שמריו, נעבור ליד בית הטוחן שבחצרו היתה בריכת השחיה הראשונה בירושלים, ליד בית המרזח אשר ש"י עגנון כינהו "בית השיכר של ריכרד ווגנר" וליד "הבית ברחוב כרמיה". נטיייל גם ברחוב עמק רפאים המפורסם, ונסיים בבית הקברות הפסטורלי שבו קבורים אנשי הכת.

ומשם לטלביה, שכונה של ערביי ירושלים העשירים מתקופת טרום המדינה. בתים מיוחדים מעוטרים בקרמיקה ארמנית שהוקמו בשנות העשרים של המאה הקודמת ושמרו על צביונם, גן השושנים ותיאטרון ירושלים ומשם נגלוש לשכונה ייחודית נוספת.

כדאי לשלב עם ביקור במוזיאון האסלאם, אשר בו אוסף אומנות אסלאמית מרהיבה מרחבי העולם ואוסף השעונים היפה בעולם שחזר אחרי 25 שנה, וכן תצפית על גיא בן הינום,על הר ציון ועל חומות העיר העתיקה בסמוך לתחנת הרכבת הישנה.

לסן-סימון שבקטמון ולרחביה גם:
בהדרכת עופרה

שתי שכונות רווחה,ערבית ויהודית, מתקופת המנדט הבריטי :

שכונת קטמון - במקור,שכונה נוצרית(יוונית אורטודוכסית). נבנתה בעקבות שכנתה היוקרטית טלביה .בסיור נשמע קטעים מיומניו של המחנך הפלסטינאי חליל א-סכאכיני .

מנזר וכנסיית סן סימון - בגן הסמוך נשמע את ספור הקרב הקשה במלחמת העצמאות ,על איריק מ"יונה ונער" ועל "חימו מלך ירושלים".

"דוקטור מול דוקטור גר" : סיור בשכונת רחביה - ספורי בתים ואנשים בשכונת ה"ייקים" ואנשי האצולה הירושלמית והארץ-ישראלית בתקופת השלטון הבריטי בארץ. שפע צומח בתים קטנים בסגנון התקופה הבינלאומי (באוהאוז) שעדיין שומרים על ייחודם.

הצלב, הקרס והסהר:

אמונה, אידיאולוגיה, ריגול וטרור במושבה הגרמנית...

בשנת 1933 הונף דגל צלב הקרס בירושלים. כעבור כמה שנים, כבר עיטר את קירותיהם של בתים רבים במושבה הגרמנית. מכרים בירכו זה את זה במועל יד וברחובות צעדו נערים בחולצות חומות בתהלוכות לפידים.

כיצד השתלטה האידיאולוגיה הנאצית על כת הטמפלרים, קהילה של איכרים וסוחרים, אנשים רודפי שלום וצדק חברתי? ומה הקשר בינה לבין הטרור הפלשתינאי? על כך נדבר בסיור של ערב בסמטאות המושבה. בין בתי האבן נפגוש חקלאים קשיי יום, אדוקים בדתם, ולצדם רבי מרגלים גרמניים; קצינים בריטיים; חוליית קומנדו טמפלרית-ערבית; סוכנים אלבניים; מחבלים פלשתינאים; ולבסוף גם את לוחמי הפלמ"ח וחיילי צה"ל.

 

אזה"ת עמק חפר , רח' גשר העץ ת.ד 12101 מיקוד 38800 טלפון 04-6341001 פקס 04-6247114